حسین ماه تمام منحسین ماه تمام من، تا این لحظه 10 سال و 3 ماه و 21 روز سن دارد
حـــلمــاجـــونحـــلمــاجـــون، تا این لحظه 7 ماه و 2 روز سن دارد

حـــــلما و حســــین

پلانتاریوم گنبد مینا

1396/11/16 22:23
نویسنده : مامان و بابا
536 بازدید
اشتراک گذاری

إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَوَاتِ وَالأرْضِ وَاخْتِلاَفِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لاِولِی الاْءَلْبَابِ،

"همانا در آفرینش آسمان ها و زمین و اختلاف شب و روز، نشانه هایی برای خردمندان است"

"ماه تمام من" حسین عزیزم ! هیچ وقت دعوت یک آدم فهمیده و باکلاس را برای رفتن به یک اردوی تفریحی رد نکن . کم مانده بود انکارهای بابایی به اصرارهای زندایی ، کار دستمان بدهد و این برنامه قشنگ علمی و تفریحی  از دستمان برود . خدا را شکر که چنان نشد ...

قند عسلم ! در این دوره و زمانه که در سایه آلودگی هوا و ساخت و سازهای بی رویه شهری ، حتی رویای دیدن آسمان آبی از فلات ذهن نوگلان این سرزمین کوچ کرده است ، به دور از زندگی پرهیاهوی شهری یک گنبد مینا رفتن می چسبد و لذت دیدن کهکشانها و ستارگان حیف است که از کف برود . صندلی های نیمه درازکش سالن نمایش سه بعدی گنبد مینا ، افلاک و صور فلکی را به خانه چشم هایت می برد . آن وقت  بخودی خود ، آرام آرام سرت را در مقابل عظمت آفریدگار فرود می آوری .محبتزیبا

عزیزم ​​​​​عصر پنجشنبه دوازدهم بهمن به اتفاق دایی فیروز اینا و به همراه بچه های مدرسه حنان (مدرسه امیرعلی ) که ما مهمان افتخاری امیرعلی جون بودیم ، از گنبد مینا بازدید کردیم و بعد از برنامه بازدید و تماشای فیلم های مهیج آسمانی که یادش بخیر گل پسری هم در مسابقه برنده شد و کلی  جایزه برد و همچنین صرف آش رشته  خوشمزه دستپخت زندایی پس از یک گشت و گذار حسابی در زمین های برفی عباس آباد و پل طبیعت به خانه برگشتیم .

یادش بخیر با تشکر از همراهان عزیزبای بایتشویقمحبت

 

 

معرفی گنبد مینا (منبع : سایت علمی گنبد مینا)

پلانتاریوم گنبد مینا (واقع در پارک آب و آتش) بزرگ ترين آسمان نماي خاورميانه و يکي از برترين آسمان نماهاي جهان است که در مجموعه عباس آباد واقع شده است. اين پروژه جلوه گاه درخشش ماه، خورشيد و ستارگان است و با استفاده از مدرن ترين و به روز ترين امکانات دنيا، تصوير کهکشان ها، ستارگان و افلاک را با فضايي سه بعدي به تصوير مي کشد . ایده ساخت آن از سال 87 در زمین های عباس آباد شکل گرفت و از سال 88 ساخت آن آغاز گردید و در پایان شهریورماه 1393 به پایان رسید .

گنبد مینا یک شبیه‌ساز از جهان هستی و کرات و ستارگان است و ساختمان آسمان نما به شکل یک خورشید سمبلیک و با الهام از المان‌های معماری ایرانی اسلامی توسط مهندسین ایرانی ساخته شده است و تولید تجهیزات فضای داخلی آن توسط شرکت های متخصص این حوزه انجام گرفته است.

گنبد مینا در واقع یک مجموعه با دو کاربرد است.

    • یک شبیه ساز از جهان شناخته شده هستی، شامل کلیه کرات، اجرام سماوی، کهکشان ها و ستاره ها.

    همچنین سالن نمایش سه بعدی که در آن فیلم های علمی و اغلب با موضوعات نجومی پخش میشود.

 

 

شهاب سنگ  5 میلیارد ساله(منبع : سایت علمی گنبد مینا)

با توجه به کشف این شهاب سنگ در کویر لوت ماکتی در گنبد مینا از کویر لوت در ابعاد کوچک ابجاد شده تا میزبان همیشگی این شهاب سنگ باارزش باشد.

علی اسلامی فطرت، یابنده این شهاب سنگ می گوید: شهاب سنگ لوت به وزن 17 کیلوگرم در آذرماه سال 1392 به دلیل تششع نوری که داشت توجه من را جلب کرد و با توجه به شرایطی که دارد متوجه شدیم شهاب سنگ است در مرحله بعدی به دلیل اینکه در کشور امکان انجام آزمایشات لازم نبود به فرانسه ارسال و آسمانی بودن این سنگ اثبات شد.

احتمال داده می‌شود این شهاب سنگ 17 کیلوگرمی با منشا سیارکی سنی حدود 5.4 میلیارد سال داشته و بخشی از یک شهاب سنگ بزرگتر باشد که در دشت لوت فرود آمده است. جنس این شهاب سنگ کندریتی-آهنی سنگی است و هنوز زمان برخور آن با زمین مشخص نشده است.

پسندها (20)

نظرات (5)

مامان صدرامامان صدرا
17 بهمن 96 10:53
چه جای زیبایی منتظرمحبت
مامان و بابا
پاسخ
ممنون از حضور شما بای بای​​​​​
خاله ی مهربونخاله ی مهربون
17 بهمن 96 20:19
خیلی زیبا است.
مامان و بابا
پاسخ
لطف دارینآرام
مامان نفیسهمامان نفیسه
10 اردیبهشت 97 10:33
سلام عزیزم خوبی من تو مسابقه شرکت کردم، لطف میکنید 5 تا پست آخری منو لایک کنید؟ محبت ممنون میشم بوس
مامان و بابا
پاسخ
سلام با کمال میل انجام شد ...چشمک
🌸محجوب بانو 💖 آقا ســید🌸🌸محجوب بانو 💖 آقا ســید🌸
19 اردیبهشت 97 15:15
انشالله هميشه ب خووووشي و سلامتيييييي خوشحال ميشيم ب بوي بهشت ما هم تشريف بيارييد 😍😍😍😊😊😊☘️زیبا❤️❤️❤️❤️ منتظريمممممم چ جاي عاليييي رفتين
مامان و بابا
پاسخ
ممنون از لطف و محبت شما . چشم حتما سر می زنیم .چشمکزیبازیبا
خورشیدخورشید
28 تیر 97 0:10
گل گلگل گلگلگل​​​​​​​ گلگلگلگل​​​​​​​ گلگلگلگلگل​​​​​​​ گلگلگلگلگلگل​​​​​​​ گلگلگلگلگلگلگل گلگلگلگلگلگل​​​​​​​ گلگلگلگلگل ​​​​​گلگلگلگل ​​​​​​​گلگلگل​​​​​​​ گلگل